Stężenie ma znaczenie

Więcej nie zawsze znaczy lepiej.

W świecie kosmetycznym regularnie pojawiają się mody na konkretne składniki aktywne. Nic więc dziwnego, że przeszukujemy drogerie aby znaleźć produkt „must have” tego sezonu. Poszukując kosmetyków z konkretnym składnikiem wybieramy te, których producent zapewnia lepsze efekty dzięki wyższemu stężeniu.

Czy wyższe stężenie oznacza lepszy efekt?

Niestety, nie do końca. Skóra każdego z nas jest inna, a jej reakcja na dany składnik jest bardzo indywidualna. Często wyższe stężenie to prosta droga do podrażnień, uczuleń czy problemów skórnych. Dobrym przykładem takiego składnika jest niacynamid, który wykazuje bardzo wysoką aktywność w stężeniu 4 %. Mimo to na sklepowych półkach możemy znaleźć produkty z 10 % stężeniem tego składnika. A co z retinolem? Przygodę z tym składnikiem powinno zaczynać się od stężenia 0,25%. Wydaje się mało prawda? Jednakże już w tym stężeniu wykazuje intensywne działanie stymulujące oraz przeciwzmarszczkowe. A wszystko zależy od tego jaka forma danego składnika została użyta w procesie produkcji kremu czy serum.

Samo stężenie nie odzwierciedla rzeczywistego działania produktu. Niekiedy niższe stężenie określanego składnika przy zastosowaniu przemyślanej technologii, która wspomaga przenikanie w głąb skóry wykazuje silniejsze działanie. Badania potwierdzają, że stosowanie zbyt wysokich stężeń substancji aktywnych w kosmetykach może przyczynić się do zaostrzenia problemów skórnych oraz prowadzić do nadmiernej reaktywności skóry.

Wspominany wyżej niacynamid to inaczej witamina B3, która w skórze wykazuje działanie normalizujące pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu jest rewelacyjnym składnikiem kosmetyków do skór problematycznych. Jego działanie zależne jest nie tylko od stężenia, ale również od formuły całego kosmetyku. Należy stopniowo wprowadzać go do codziennej pielęgnacji, zaczynając od najniższych stężeń w granicach od 0,5 do 5%. Niacynamid w stężeniu 10 % polecany jest dla skór tłustych i trądzikowych. W naszym asortymencie znajdziesz kilka kosmetyków zawierających niacynamid w składzie, a każdy z nich ma inne działanie. To właśnie świadczy o odpowiednim wprowadzaniu substancji aktywnych i dopasowaniu stężenia do działania kosmetyku.

Dobór odpowiedniego stężenia i wybór kosmetyku

Nie każdy producent podaje dokładną ilość stężenia danej substancji. Brak takiej informacji nie oznacza złej woli producenta. To tajemnica receptury, która potwierdzona jest licznymi badaniami oraz konsultacjami ze specjalistami w dziedzinie technologii kosmetyków. Jeśli na opakowaniu nie znajdziesz informacji odnośnie stężenia, sprawdź skład INCI. Zgodnie z przepisami, składniki kosmetyków podaje się od najwyższego do najniższego stężenia. W związku z tym wybierając kosmetyki należy zwrócić uwagę czy pożądane składniki znajdują się na początku listy. Należy pamiętać, aby w pielęgnacji nie stosować więcej niż jednego produktu z tym samym składnikiem jednocześnie. Szeroka gama produktów często powoduje, że wybieramy kosmetyki, które nie są dopasowane do stanu skóry, co często przekłada się na reakcje skórne, wypryski czy zmiany alergiczne. Jeśli składy kosmetyków są Ci obce, warto skonsultować swoją pielęgnację z kosmetologiem, który dobierze składniki aktywne i zaproponuje najlepsze rozwiązania.