Wieczorna rutyna pielęgnacyjna: jak przygotować skórę do regeneracji nocnej?
Czy wiesz, że nocą, kiedy śpisz, twoja skóra w pocie czoła pracuje na zdrowy i piękny wygląd? Dla skóry sen jest porą wzmożonej regeneracji, dlatego warto zadbać o to, by wieczorna rutyna stworzyła jej dogodne warunki do efektywnej pracy.
Dobowy rytm skóry
Dobowy rytm pracy i optymalnej aktywności fizycznej potrafi być zupełnie inny dla każdego z nas. W procesie odbudowy skóry, kluczową rolę odgrywa nocny wypoczynek – wówczas komórki naskórka intensywnie się regenerują. Ważną funkcję w tym cyklu pełni melatonina (nazywana również hormonem ciemności), odpowiedzialna za sen. Jej produkcja obniża się wraz z pojawieniem się światła (głównie światła niebieskiego, emitowanego przez telewizory, komputery, telefony czy żarówki). Tymczasem melatonina skutecznie zwalcza wolne rodniki i ma niemałe znaczenie w procesie regeneracji skóry. Najłatwiej skorzystać z dobrodziejstwa melatoniny poprzez rezygnację z urządzeń emitujących światło niebieskie na godzinę przed planowanym snem.
#skincycling
Jednym z najpopularniejszych trendów dotyczących pielęgnacji skóry twarzy jest – stworzony przez dr Whitney Bowe – #skincycling. Na TikToku trend ten cieszy się setkami milionów wyświetleń i jest odpowiedzią na potrzebę znalezienia właściwej rutyny pielęgnacyjnej skóry. Amerykańska dermatolożka uczy w prostych krokach kiedy i jak używać kosmetyków pielęgnacyjnych, by zoptymalizować swoją codzienną, wieczorną rutynę, z największą korzyścią dla skóry.
Z obserwacji dr Bowe wynikało, że dbałość pacjentów o pielęgnację skóry nie zawsze przynosiła pożądane efekty, ponieważ nie szła w parze z wiedzą o tym czego (jakiego kosmetyku), kiedy (rano czy wieczorem) i w jakich warunkach użyć (jak przygotować skórę). W konsekwencji pacjenci popełniali elementarne błędy, np. stosowali jednocześnie kosmetyki, których nie należało łączyć, jak peeling mechaniczny i preparat silnie złuszczający na bazie kwasu.
Proponowany przez dr Bowe skin cycling to schemat nocnej pielęgnacji na cztery kolejne dni, powtarzany cyklicznie. Dzień pierwszy – złuszczanie, dzień drugi – retinoidy, dzień trzeci oraz czwarty – regeneracja. Złuszczanie opiera się na dowolnie dobranym, jak najbardziej komfortowym dla użytkownika produkcie kwasowym (brak tu konkretnego wskazania co to rodzaju produktu, kwasu i stężenia – powinien być to produkt dobrany do rodzaju skóry). W przypadku retinoidów, analogicznie – stężenie oraz rodzaj produktu pozostają w kwestii osobistego zapotrzebowania każdego użytkownika. Nawilżanie i regeneracja mają dopełniać i domknąć cykl pielęgnacyjny.
Zgodnie z obserwacjami dr Bowe, skin cycling sprawia, że skóra staje się miękka i odżywiona, a zmarszczki delikatnie się wygładzają. Wszystko to za sprawą silnych substancji aktywnych, stosowanych naprzemiennie, w połączeniu z indywidualnie dopasowanym do potrzeb okresem regeneracji. Z czasem, każdy z etapów można wydłużać lub skracać, w celu zminimalizowania podrażnień i zmaksymalizowania korzyści dla skóry.
Jak przygotować skórę do nocnej regeneracji?
Wieczorna pielęgnacja twarzy nieco różni się od porannej. W ciągu dnia istotne jest przygotowanie skóry do ochrony przed promieniowaniem słonecznym, wieczorem – do głębokiego oczyszczenia i odbudowy. Niezależnie od nurtu skin cycling, pielęgnacja przed snem zawsze powinna składać się minimum z dwóch etapów: oczyszczania oraz stworzenia skórze warunków do regeneracji. Optymalny schemat pielęgnacyjny zakłada oczyszczanie skóry, złuszczanie (1-2 razy w tygodniu), tonizowanie oraz nawilżanie.
Oczyszczanie
Wbrew pozorom, oczyszczanie cery należy do czynności, które łatwo wykonać nieprawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu dnia coraz częściej sięgamy po produkty o przedłużonej trwałości. Szczególnie trudne do usunięcia bywają filtry SPF i kosmetyki kolorowe typu „all day wear” czy „long lasting”.
Czym zmywać cerę?
Przy wyborze kosmetyku oczyszczającego panuje pełna dowolność. Producenci oferują szeroką gamę produktów myjących, dostępnych w postaci olejków, pianek, musów, mydełek, żeli, mleczek, płynów micelarnych, emulsji czy płatków. Wybierz produkt, który najlepiej współpracuje z twoją cerą i dokładnie ją oczyszcza. Warto zwrócić uwagę na to, by po umyciu skóra nie pozostawała nieprzyjemnie wysuszona i ściągnięta. Może to oznaczać, że wybrany kosmetyk nie najlepiej współpracuje z cerą i niekorzystnie na nią wpłynie. Wymogiem skutecznej pielęgnacji jest czysta skóra, dlatego – jeśli zachodzi taka potrzeba – należy powtarzać mycie dotąd, aż pozostałości po makijażu, pielęgnacji i innych zanieczyszczeniach, całkowicie znikną.
Tworzenie warunków do regeneracji
Ten segment pielęgnacyjny moglibyśmy oprzeć głównie o nawilżenie, bo prawidłowo nawilżona skóra doskonale się regeneruje. Jednak gdy mówimy o tworzeniu optymalnych warunków do nocnej regeneracji skóry, to warto nawiązać co nieco do schematu dr Bowe.
Złuszczanie
Złuszczanie obumarłego naskórka ułatwia przenikanie i zwiększa efektywność składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Skóra staje się wyraźnie gładsza i ma ładniejszy koloryt. Na rynku dostępnych jest wiele produktów złuszczających, od delikatnych peelingów enzymatycznych, po dość inwazyjne kwasy. W LaQ znajdziesz peelingujący mus do mycia twarzy z drobinkami mikrokordunu. Zabieg ten ma przygotować skórę na działanie kolejnych kosmetyków.
Tonizowanie
Optymalny rytuał pielęgnacyjny obejmuje również tonizowanie skóry. Zadaniem toniku jest przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, np. przywrócenie odpowiedniego pH. W zależności od rodzaju wybranego toniku, może on pomagać regulować wydzielanie sebum, zwężać pory, nawilżać, koić, rozjaśniać skórę itp.
Odżywianie i nawilżanie
W tym punkcie cyklu pielęgnacyjnego znajdują się wszystkie zabiegi, zmierzające do odżywienia, nawilżenia i zregenerowania skóry. Mamy tu więc miejsce na maseczki, sera pielęgnacyjne, emulsje i kremy.
Maski
Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz maseczek w kremie, żelu czy w płachtach. Niektóre z nich można pozostawić na skórze kilkanaście minut, a niektóre przez całą noc. W przypadku tych drugich, nie ma konieczności nakładania na noc kremu pielęgnacyjnego, ponieważ funkcję tę spełni maska. Nie istnieje zalecenie dotyczące częstotliwości używania masek – skóra skorzysta z ich dobrodziejstwa niezależnie od tego, czy użyjemy maski raz w tygodniu, czy każdego dnia.
Serum
Sera to skoncentrowane preparaty o precyzyjnie wskazanej funkcji: mogą minimalizować widoczność naczynek, spłycać głębokość zmarszczek, rozprawiać się z trądzikiem, silnie nawilżać, rozjaśniać przebarwienia itp. Serum opiera się na skoncentrowanych składnikach aktywnych i wspomaga działanie kremu. Nie jest to obowiązkowy etap rutyny pielęgnacyjnej, ale możesz używać serum jeśli chcesz korzystnie wpływać na szybszą regenerację skóry.
Krem
Krem na noc stanowi filar wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ to właśnie dzięki niemu skóra otrzymuje zastrzyk największej ilości składników, umożliwiających jej warunki do odbudowy przez całą noc. Nie ma jednego, uniwersalnego zestawu składników, które zadowolą i zregenerują każdą cerę. Stojąc przed wyborem odpowiedniego kremu na noc, mamy do czynienia z kosmetykami zawierającymi m.in. ceramidy, koenzym Q10, kwas hialuronowy, witaminy czy antyoksydanty. Odpowiednio przygotowana skóra (oczyszczona i złuszczona) będzie chłonąć składniki aktywne jak gąbka, a ich dobroczynny wpływ na cerę będzie odczuwalny i widoczny gołym okiem.
Sen + rutyna = regeneracja
Na wygląd naszej skóry duży wpływ ma higiena snu, odpowiednia rutyna i dobór właściwych kosmetyków. Ich harmonijne połączenie sprawi, że pielęgnacja stanie się przyjemna oraz zaowocuje zdrową i wypoczętą skórą.