Pielęgnacja twarzy na co dzień
Co najpierw: tonik czy płyn micelarny? Lepszy krem czy serum? A może masełko lub olejek? Peeling i maseczka – na co dzień czy od święta? Jak wybrać odpowiednie produkty i jak je łączyć? Mamy dla Ciebie sposób na pielęgnacyjną rutynę, która zajmie Ci zaledwie kilka minut dziennie, ale Twoja cera Ci za to podziękuje!
Wieczorna pielęgnacja twarzy
Podejrzewamy, że ten tekst czytasz w ciągu dnia lub wieczorem, nie kiedy śpisz, zaczniemy więc inaczej niż wszyscy – od pielęgnacji wieczornej. To wieczorem mamy zazwyczaj więcej czasu na skupienie się choć trochę na sobie, a to, w jakim stanie Twoja skóra “pójdzie spać”, ma w pielęgnacji kluczowe znaczenie.
Krok 1: oczyszczanie twarzy – pierwszy etap
Która z nas nigdy w życiu nie poszła spać z nieumytą twarzą lub – co gorsza – w makijażu, niech pierwsza rzuci kamieniem! Ale co było, minęło – dziś na pewno już wiesz, jak ważne w codziennej pielęgnacji jest dokładnie oczyszczenie cery. Demakijaż jest konieczny nawet wtedy, gdy się nie malujesz. Nadmiar sebum, pot, zanieczyszczenia, bakterie, krem z filtrem – to wszystko powinno zniknąć ze skóry przed nocną regeneracją.
W pierwszym etapie oczyszczania sprawdzą się różne kosmetyki, wybierz ten, którego forma pasuje Ci najbardziej. Może to być:
- płyn micelarny – np. naturalna woda micelarna LaQ Kocica Piwonia, o neutralnym pH, przeznaczona dla każdego rodzaju cery
- olej – nie obawiaj się go, w trakcie demakijażu olej jest na twarzy na tyle krótko, że nie ma prawa Cię zapchać (możesz użyć nawet jadalnego oleju z własnej kuchni)
- mleczko do demakijażu – kremowa konsystencja będzie dla Ciebie odpowiednia, jeśli nie lubisz tłustej warstwy na skórze
Krok 2: oczyszczanie twarzy – drugi etap
- mus do mycia twarzy – świetny wybór dla cery wrażliwej i delikatnej (np. musy LaQ: nawilżający, odżywczy, oczyszczający, łagodzący, rewitalizujący, intensywnie nawilżający)
- pianka do mycia twarzy – opcja dla bardzo delikatnej cery
- żel do mycia twarzy – opcja bardziej skoncentrowana, dla cery nieproblematycznej
- biała glinka – opcja lubiana przez cerę trądzikową
Krok 3: tonizacja twarzy
Regularne oczyszczanie twarzy może wysuszać skórę i uszkadzać jej płaszcz hydrolipidowy. Tonik lub hydrolat pomaga przywrócić jej właściwe pH. Tonizacja również odświeża cerę, ściąga pory, ale także poprawia działanie składników aktywnych kremów, serów czy olejków do twarzy. Naturalny tonik w mgiełce LaQ Kocica Piwonia będzie dla Ciebie idealny, nawet jeśli masz wrażliwą cerę.
Krok 4: serum
Sera mają wyższe stężenia składników aktywnych niż kremy, a ich konsystencja jest wyraźnie lżejsza. Ich stosowanie poprawia i intensyfikuje codzienną pielęgnację, warto mieć na półce kilka rodzajów i stosować je naprzemiennie. Spójrz, jakie sera przygotowało dla Ciebie laboratorium LaQ – jest ich aż 11!
Krok 5: krem
Dopiero w tym kroku stosujemy coś, co stereotypowo kojarzy się z podstawą pielęgnacji, a mianowicie krem. Nawilżający, odżywczy, przeciwzmarszczkowy? Do cery suchej, normalnej, trądzikowej? Ten kosmetyk musi być idealnie dobrany do rodzaju Twojej cery.
Krok 6 (opcjonalny): olejek lub masełko do twarzy
Olejki i masełka sprawdzają się świetnie jako domknięcie pielęgnacji, jednak jeśli nie lubisz uczucia lekkiego filmu na twarzy, możesz ten krok pominąć. Sprawdź masełka LaQ – wyróżniają się naprawdę dopracowanymi składami i wyjątkowymi zapachami.
Poranna pielęgnacja twarzy
Rano mamy zazwyczaj dużo mniej czasu na pielęgnację niż wieczorem, warto jednak starać się pamiętać o wszystkich niezbędnych etapach. Są one prawie takie same, jak w pielęgnacji wieczornej – w skrócie mówiąc: pomijamy serum i dodajemy krem SPF.
Krok 1: oczyszczanie twarzy
Tu dobrze sprawdzą się produkty z drugiego etapu wieczornej pielęgnacji.
Krok 2: tonizacja twarzy
Podobnie jak wieczorem, po porannym oczyszczaniu twarzy również trzeba przywrócić skórze właściwie pH.
Krok 3: krem
Mimo kremowej konsystencji podkład do twarzy to nie krem! A więc nawet jeśli wykonujesz na co dzień makijaż (a może nawet szczególnie wtedy), krem, serum lub indywidualny mix obu tych kosmetyków musi trafić na Twoją skórę. Na dzień świetnie sprawdzą się sera o lekkiej konsystencji, np. żelowe Ice Awake Serum lub Biome Serum czy kremowe Lady in Red Serum. Te produkty pięknie wyciszają skórę i idealnie nadają się pod makijaż. Princess Serum i Royal Serum (oba kremowe) w okresie letnim mogą być świetnym zamiennikiem kremu przed nałożeniem kremu z filtrem SPF.
Krok 4: krem z filtrem SPF
Musimy pamiętać, że promieniowanie UVA, które jest odpowiedzialne za starzenie się naszej skóry, występuje cały rok i cały dzień, a nie tylko w środku słonecznych dni. Jeżeli używasz kremu z SPF, który ma także składniki nawilżające, krok 3 możesz spokojnie pominąć. Po kremie z filtrem możesz wreszcie wykonać swój ulubiony makijaż.